Witaj na portalu Mandriva-Linux! 

Mandriva Linux Logo

Mandriva Linux

To jest nasz pierwszy wpis. Jest to blog i strona poświęcona Mandrivie, wiodącej dystrybucji Linuksa, szczególnie o dystrybucji Mandriva w Polsce.

Welcome to Mandriva Linux. This is our first post. This blog and web page is about Mandriva Linux and particularly about Mandriva distro in Poland!

Na filmie z You Tube widać proces instalacji oraz pierwsze uruchomienie systemu Mandriva Linux 2011 Hydrogen! 

Instalacja oraz pierwsze uruchomienie Mandrivy 2011 Hydrogen

Viva Mandriva! 

Mandriva jest aktualnie uważana za jedną z najlepszych (oprócz Ubuntu i openSUSE) dystrybucji dla nowych użytkowników w świecie Linuksa. Oferuje wiele ułatwień w konfiguracji systemu poprzez dostarczenie graficznych konfiguratorów do różnych elementów systemu, podobnie jak w panelu sterowania znanego z systemów Windows. Mandriva używa pakietów RPM i sytemu instalacyjnego opartego na RPM. Domyślnym menadżerem pakietów jest Urpmi, ale można używać również Smarta. Domyślnym środowiskiem graficznym jest KDE4, dobre na komputery nowsze i silne w osiągach. Aktualnie, na rok 2011 Mandriva instalowana jest w bardzo prosty sposób z płytki Live DVD mającej około 1,7 GB – w tym jądro systemu i pakiety z oprogramowaniem dla komputera domowego, laptopa czy netbook’a. 

GNOME i inne środowiska i menadżery okien jak poczciwy Xfce (na najstarszy sprzęt) są również dobrze wspierane, chociaż przez samą społeczność. Mandriva Linux jest dystrybucją dobrze zlokalizowaną, co oznacza, że ustawienie polskiego interfejsu nie jest problemem, instalacja w języku polskim również. Nadaje się świetnie zarówno na pierwszy kontakt z Linuksem, jak i dla starych wyjadaczy.

Wybór środowiska graficznego jest bardzo istotny podczas instalacji. Jeśli masz starszy komputer, nie instaluj środowiska KDE4, a raczej GNOME lub jeszcze lepiej Xfce. To rozwiązuje większość problemów po/instalacyjnych związanych ze starszym sprzętem, jak mały dysk, mało RAM, wolny sprzęt etc. Istnieją wersje na platformy x86, Alpha AXP, PowerPC, SPARC oraz IA-64. Coraz więcej osób używa Mandrivy w domu mając z niej dużo zadowolenia, a także w pracy do bardzo poważnych zastosowań. 

Prostota i wygoda użytkowania była od początku istnienia dystrybucji czyli od 1998 r., jednym z najważniejszych celów, które chcieli osiągnąć twórcy systemu. Użytkownik nie musi zatem znać dużo skomplikowanych poleceń aby używać systemu. Co więcej nowicjusz NIE MUSI używać konsoli praktycznie w ogóle, gdyż nieomal wszystko można zrobić za pomocą graficznych kreatorów. Mandriva ma bardzo ładne i intuicyjne środowisko graficzne (okienka) oraz panel sterowania (Centrum Sterowania Mandriva Linux, MCC), w którym znajduje się kilkadziesiąt łatwych w obsłudze programów do konfiguracji systemu. 

Mandriva Linux zawiera kilkadziesiąt graficznych narzędzi do konfiguracji systemu – od konfiguracji czcionek do konfiguracji serwerów. Z każdym wydaniem tych narzędzi jest coraz więcej i mają coraz większe możliwości. Wielu starych wyjadaczy linuksowych nawet krytykuje za to Mandrivę, że jest zbyt prosta w obsłudze i za bardzo przypomina w tym Windowsa. Można usłyszeć: „Mandriva? – e, to linux dla blondynki„. Jednak z uwagi na aktualne tendencje i potrzeby masowych użytkowników to pochwała, a nie nagana. Oczywiście wielu starych użytkowników korzysta z konsoli (terminala) – bo jest wygodniejsza dla bardziej zaawansowanych w Linuksie, bo można często szybciej i łatwiej zrobić pewne rzeczy i jeszcze bardziej zautomatyzować sobie pracę.