Header image alt text

Mandriva-Linux.PL

MDV – Mandriva 2011 Hydrogen – dawniej Mandrake Linux! Nasza domena mandriva-linux.pl została nam skradziona przez firmę Linuxpl.com w maju 2012! Wstyd i hańba dla dostawcy domen Linuxpl.com!

Jak ukradziono domenę mandriva-linux.pl

Jak domenę mandriva-linux.pl podstępnie zrabowano 

Podstępna kradzież domeny z premedytacją to jedno z coraz częstszych w Polsce przestępstw, które wyglądają na mafijny rozbój przeciwko właścicielom domen. W firmach rzekomo linuksowych w Polsce zdarzają się także przykre incydenty szkodzące samemu linuksowi, jak i dystrybucji Mandriva Linux. We wrześniu 2011 roku domena „mandriva-linux.pl” została przejęta przez Stowarzyszenie M., w wyniku cesji od poprzedniego właściciela. Stowarzyszenie założyło blogostronę pod domeną „http://mandriva-linux.pl” na własnym serwerze. Wszystko było dobrze, aż do długiego weekendu z maja 2012 roku. Nagle w dniu 16 maja okazuje się, że domena nie istnieje, jest wystawiona na sprzedaż przez podrzędnego polskiego dostawcę domen z firmy Linuxpl.com czyli komercyjnej firmy używającej nazwy Linux w swoim szyldzie, tyle że nie wiadomo do czego, ale już wiemy. 

Strona http://mandriva-linux.pl jeszcze w 25 kwietnia 2012 roku była na siódmym miejscu w rankingu Google na hasło „mandriva„! Czyżby to łakomy kąsek dla wszelkiej maści oszustów i złodziei domen i cwaniaczków złodziejskich grasujących w internecie oraz dla nie całkiem uczciwych firm balansujących na granicy prawa albo całkiem poza prawem? Strona dobrze wypozycjonowana, bywała wcześniej nawet na piątej pozycji, ale zmiany właścicieli domen robią swoje w Google’u, jednak siódma pozycja to też pierwsza dziesiątka w rankingu. Okazuje się, że właściciel domeny i bloga zarazem, czyli owo Stowarzyszenie, nie zostało ani poinformowane przez dostawcę domeny o terminie płatności, ani nie przesłało faktury za usługę na adres email, ani na podany przy cesji adres siedziby Stowarzyszenia, ani nie raczyło skontaktować się z abonentem domeny telefonicznie. 

Jednakże przecież, na koncie klienta, w panelu klienta, mieli i mają wszystkie adresy i telefon, i po to są wymagane, żeby z kontaktem nie było problemów! Nawet Statut Stowarzyszenie musi dostarczyć przy cesji domeny, bo wymaga tego prawo. Cicho sza i nagle się okazuje, że domena „mandriva-linux.pl” została sprzedana, chociaż ustawowo, dotychczasowy właściciel abonamentu nazwy w postaci domeny ma prawo do pierwokupu swojego towaru, a sam NASK na wypowiedzenia sugeruje okres zgodny z prawem czyli 3 miesiące, jak to stoi zapisane także w Kodeksie Cywilnym. Niefrasobliwość i nieodpowiedzialność, a może i celowe złodziejstwo firmy http://linuxpl.com jest ogromna. Niszczy pracę tych, którzy stronkę i bloga zbudowali pod tą domeną, w zasadzie kradnie tę pracę włącznie z wysiłkiem wypozycjonowania strony na 7 miejsce w Google’ach. 

Specyficzny podstęp ze strony firmy http://linuxpl.com jest tutaj interesujący z punktu widzenia pokrzywdzonych adminów i użytkowników tej skradzionej domeny. Firma nie raczy poinformować, że konieczna jest opłata za kolejny okres abonamentowy, nie wysyła faktury, a bez faktury owo Stowarzyszenie nie ma jak zapłacić za usługę, dostawca domeny nie raczy się w żaden sposób skontaktować z właścicielem domeny, tylko sprzedaje domenę nieomal natychmiast jakiejś jak się okazało amerykańskiej firmie spekulującej domenami za Euro. Widać firma http://linuxpl.com musiała mieć jakąś korzyść z pozbycia się domeny, inaczej zadbała by o to, aby klient mógł zapłacić jej te prawie 80 złotych rocznie za domenę czyli niewiele. Gdyby firma chciała podwyżki za wynajem domeny, zawsze mogła negocjować nową cenę i wysłać takową propozycję. Uczciwa firma linuksowa na pewno tak by zrobiła, a nie niszczyła stronę o dystrybucji Mandriva Linux w polskiej sieci. 

Nie lubimy spiskowych teorii dziejów, ale w handlu domenami i w kradzieży domen różne cuda się zdarzają. Nikt normalny nie wynajmuje mieszkania nowemu lokatorowi, kiedy poprzedni jeszcze mieszka pod tym adresem, podobnie jest z wynajmem domen. Gwarantowane przez NASK prawo pierwokupu dotychczasowym najemcom i jakikolwiek okres wypowiedzenia nie zostały zachowane, a firmie http://linuxpl.com można jedynie nagwizdać, a przynajmniej tak można wywnioskować z wymiany korespondencji, pomiędzy rozgoryczonymi tym stanem rzeczy członkami i sympatykami owego Stowarzyszenia, a złośliwą firmą z Rzeszowa. 

Jesteśmy ciekawi co na to odpisze NASKUOKiK oraz inne podmioty badające przekręty, którym Stowarzyszenie zmuszone jest przesłać informacje na temat tego bardzo przykrego incydentu, który dla mnie personalnie jest jawnym oszustwem. A przy okazji, komu zależy na tym, aby dystrybucje Mandriva Linux udupić w internecie w marnym celu pohandlowania domenami? Na razie domena widnieje jako własność do sprzedania za Euro w firmie www.realtime.at zajmującej się spekulacją nazwami domen. I tyle o moralności biznesowej firmy rzekomo linuksowej polskiej z Rzeszowa http://linuxpl.com i zobaczymy co dalej. Niestety z ową złodziejską firmą realtime.at nie ma się jak skontaktować. Emaile wystawione w internecie oraz formularz kontaktowy nie raczą działać. Widać na pierwszy rzut oka, że jest to lipna firma mająca na celu ukraść domenę konkurencji i ją zwyczajnie udupić, zniszczyć. Wcale nie chce ją odsprzedać nawet za większe pieniądze. Czym jest zatem firma mająca siedzibę w Rzeszowie i nazwę rzekomo związaną z Linuksem jak ów „linuxpl.com„, formalnie paser czyli pośrednik w złodziejskim procederze rabunkowego okradania klientów z ich domen które sobie wykupili? Ile złodziejski paser z Rzeszowa zarobił na ukradzeniu domeny? 

Czy ta firma Linuxpl.com co tak podstępnie wyrolowała owo Stowarzyszenie, nie wstydzi się swojego postępowania, które z punktu biznesu etycznym na pewno nie jest, a i z prawem mocno „na bakier”, gdyż złodziejstwo cudzej własności, nawet wypożyczonej zawsze jest złodziejstwem!? Może jednak bandycki incydent przyda się do lepszego zrozumienia tematu jak komercyjne firmy, nawet pod rzekomym szyldem Linuksa, działają na szkodę Linuksa, udupiają i niszczą Linuksa w internecie, a wszystko dla wątpliwego zarobku i spekulacji. No chyba, że jeszcze czegoś tutaj nie wiemy, ale może wiedzieć powinienem i ktoś nas uświadomi. NASK olał sprawę, bo rzekomo nie ingeruje w spory pomiędzy poddostawcami domen czyli swoimi hurtownikami i ich klientami. Tym gorzej to świadczy o NASK, które widać jest niesolidnym strażnikiem domen w Polsce, kumplem bandy złodziei i oszustów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów obiecał się przyjrzeć oszustwom na domenach. Ciekawe czy będzie tylko patrzyła na rabunki, ten i podobne, czy ukarze niesolidnych dostawców. 

mandriva linux pl

2 Comments

 1. dewon pisze:

  Dobrze! jechać z fiutami co kradną domeny i złodziejom oddają na spekulacje lub ukatrupienie.

  Trzeba złożyć do sądu w rzeszowie wniosek o likwidację zlodziejskiej firmy linukspl.com i niech ich pod młodek sprzedadzą.

  Na bruk z hołotą.

  De Von

 2. kazik pisze:

  Tępić złodziei i piętnować! Oszustów demaskować!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>