Linux Mandriva 2012 Alfa 1 oraz Alfa 2 

Mandriva po wyjściu z kryzysu finansowego podjęła decyzję o przekazaniu rozwoju dystrybucji w ręce społeczności. Wybrano już nazwę fundacji, której zostanie to powierzone – będzie ona znana jako OpenMandriva. Jednocześnie fundacja poinformowała, że niekoniecznie tak będzie się nazywać społecznościowa edycja Mandrivy.

Nazwa wybrana została w drodze otwartego głosowania, o którym informowaliśmy na początku lipca. Wśród propozycji największe uznanie zyskała nazwa OpenMandriva (26 proc. głosów) — propozycja ta była też najlepsza wg przedstawicieli spółki Mandriva. Wśród kolejnych propozycji były m.in. Mandala Linux (25 proc.), Moondrake (14 proc.) czy Drake Linux (11 proc.). Jednocześnie poinformowano, że to tylko nazwa dla fundacji, nazwa społecznościowej edycji dystrybucji pozostaje jeszcze do uzgodnienia. 

Tymczasem Mandriva razem ze społecznością intensywnie pracuje nad kolejną wersją. Opóźniona pierwsza beta wydania 2012 ma zostać udostępniona już wkrótce, może jeszcze w grudniu 2012 roku. Jak dotąd, we wrześniu 2012 roku ukazała się pierwsza alfa Mandrivy 2012.0 o nazwie kodowej „Tenacious Underdog”. W tym rozwojowym wydaniu dystrybucji znajdziemy m.in. KDE 4.9.0, usprawniony instalator oraz inne poprawki. Mandriva 2012.0 ma być pierwszym wydaniem dystrybucji stworzonym pod kierownictwem wolnej i otwartej społeczności. Wśród najważniejszych zmian i nowości w pierwszej alfie znajdują się m.in.:

- szybszy, mniejszy i ogólnie poprawiony instalator,
- poprawiony instalator tekstowy,
- poprawiony tryb ratunkowy,
- ulepszony obraz dla obu architektur, 32- i 64-bitowej, z pełniejszym zestawem pakietów i środowiskiem LXDE,
- zakończona migracja na GCC 4.7,
- usunięty HAL,
- środowisko KDE zaktualizowane do wersji 4.9.

Dodatkowo usunięto i poprawiono wiele różnorakich błędów. Ponadto — jak autoironicznie zauważa w ogłoszeniu Per Øyvind Karlsen — Mandriva pokazuje, że nadal nie jest martwym projektem, chociaż zwolennicy Mandrivy muszą się naczekać i ćwiczyć w cierpliwości, aby pracować na nowym wydaniu. Pierwsza alfa Mandrivy 2012.0 o nazwie kodowej Tenacious Underdog ukazuje się z blisko dwumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do wcześniejszych planów.

Według Lidera Projektu Mandriva Linux, Pera Oyvinda Karlsena, alfa została opóźniona ze względu na „złożony układ powodów” wewnątrz projektu, w tym problemy z obecnym systemem buildów, który został określony jako „nieuleczalnie chory”. Karlsen jest także głównym architektem oprogramowania rosyjskiej firmy ROSA, która rozwija opartą na Mandrivie dystrybucję desktopową o nazwie ROSA Marathon. Dzięki współpracy z firmą, projekt Mandriva przełączy się na wydajniejszy i bardziej przejrzysty system opracowany przez rosyjski zespół Karlsena. 

Mandriva 2012 Alfa 2 

W dniu 6 listopad 2012 roku deweloperzy Open Mandrivy przygotowali drugą alfę wydania 2012 pod tymczasową nazwą Moondrake — nie oznacza to jednak, że taka właśnie będzie nazwa społecznościowej edycji dystrybucji, jest to jedynie brana pod uwagę propozycja. Kodowa nazwa edycji MDV 2012 Alpha 2 to „Unnamed loser”. Wśród nowości w alfie dwa znajdziemy m.in. KDE 4.9.2, domyślny program rozruchowy został zmieniony na Gruba 2 (wcześniej ISOLINUX) i nowy motyw dźwiękowy. Narzędzia do tworzenia obrazów ISO zostały całkowicie na nowo przepisane w Pythonie dając kilkakrotną poprawę szybkości działania. Dodano lekkie środowisko LXDE z pełnym wyposażeniem programowym.

Planowane jest jeszcze wydanie dwóch wersji beta oraz kandydujących RC, aktualny termin udostępnienia wydania stabilnego nie jest jeszcze znany, ale przy aktualnym tempie prac wypadnie zapewne dopiero około początków wiosny 2013 roku. 

Własne Eksperymenty z MDV 2011 

Ostatnio na Mandrivę 2011 x64 metodą ściągnij, rozpakuj, zaznacz wszystko i zainstaluj hurtem (otwórz w instalatorze) – zainstalowałem LibreOffice w wersji 3.6.4 ze strony: 

www.libreoffice.org/download/

I MDV 2011 z nowym LibreOffice śmiga jak złoto. Poprzedni z linii 3.5 też, gdyż jakoś sobie nie przeszkadzają, jako osobne gałęzie projektu. To pomyślałem, żeby jakieś nowsze jąderko (kernel) wciągnąć, bo distro edycja MDV 2011 stanęło dziwnie na jądrze 3.2.18. Okazało się, że na stronie: 

abf.rosalinux.ru/downloads/

Jest sporo nowszych jąderek do wyboru, w tym kernel 3.6.6. Ale brakowało jakiegoś nowszego microcode, który też się jednak znalazł na tej stronie w develach do kernela. I działa nowsze jąderko, Mandriva 2011 śmiga z nowym jądrem. Problemów jakoś nie widać, zatem wiele problemów z wydaniem nowej Mandrivy 2012 to chyba jakaś opieszałość deweloperów, którzy czas tracą na Rosę i Mageię, które są jedynie forkami Mandrivy, ale jak na moje potrzeby, mają za mało dostępnego oprogramowania jakie akurat mnie jest potrzebne. 

Wygląda na to, że deweloperzy MDV, którzy często pracują sobie jednocześnie nad Mageią i ROSĄ i/lub nad innymi distro jakoś sami eliminują Mandrivę z rynku. Zapominają wrzucić nowszych pakietów, w tym jądra, do repo Mandrivy, ale na swoich prywatnych kontach w internecie trzymają wszystko co trzeba. Dziwna to postawa tych ludzi, taka aspołeczna i bardzo niezgodna z netykietą Open Source i Linuksa… Może czekają na to, aż im Mandriva dobrze zapłaci? 

Kiszą się od dawna gotowe już kernele, microcody, kde 4.8.4 i wiele innych rzeczy… Może ktoś jeszcze coś sobie sam doinstalował w MDV 2011 i chodzi bez problemów?