Header image alt text

Mandriva-Linux.PL

MDV – Mandriva 2011 Hydrogen – dawniej Mandrake Linux! Nasza domena mandriva-linux.pl została nam skradziona przez firmę Linuxpl.com w maju 2012! Wstyd i hańba dla dostawcy domen Linuxpl.com!

Mandriva 2012 – Linux Zmartwychwstaje

Mandriva 2012 – Tech Preview 

Tech Preview dla Mandriva 2012 pod kodową nazwą Bernie Lomax ukazało się w dniu 13 czerwca 2012 roku! Pulpit KDE pracuje znacznie szybciej niż w edycji 2011! 

Podczas gdy właściciele firmy Mandriva SA kontemplują swoją przyszłość finansową,  światowa społeczność związana z projektem Mandriva Linux rozpoczęła od początku maja 2012 roku przygotowania do wydania edycji Mandriva 2012. Pierwszy technologiczny przegląd dla projektu Mandriva 2012 zaplanowany był początkowo na około 31 maja 2012, ale ostatecznie ukazał się 13 maja 2012 roku. Aktyw społeczności rozwijającej dystrybucję czeka na oficjalne zaaprobowanie wstępnego projektu, gdyż ruchy właścicieli i udziałowców firmy są dosyć powolne i leniwe. Jak wiadomo w ostatnich latach powstały trzy niezbyt udane forki na bazie Mandrivy, jeden to XtremeOS rozwijany głównie w Polsce przez poznańską spółkę Amazis, drugi to projekt Mageia, a trzeci to rosyjski ROSA Marathon. Wszystkie te boczne odgałęzienia pokazują, że Mandriva potrzebuje pilnie poważnej edycji LTS, o długim, wieloletnim wsparciu, przez 5-7 lat, a może i dłużej, przez 10 lat, jako że znamy osoby ciągle używające starutkiego już Mandrake 10.2, i za nic nie chcą go zmienić na nowszą edycję. 

Udaną edycję, taką jak Mandriva 2010.2, która stała się podstawą dla forka Mageia, powinno się wspierać, podtrzymywać i rozwijać przez wiele lat, skoro tak wielu użytkowników uważa, że jest dobra i chce jej używać. RHEL czyli Red Hat z którego Mandriva pochodzi jako fork, także doszedł już do tego, że wielu klientów, szczególnie w biznesie potrzebuje dystrybucji wspieranej nawet przez 10 lat i tak długo będzie wspierać zarówno RHEL 5 jak i RHEL 6. Warto uświadamiać to liderom spółki Mandriva SA, jeśli ktoś zna język angielki, francuski czy brazylijską odmianę portugalskiego. Im więcej osób zabierze głos na forum mandriva.com lub wyśle emaila do firmy – tym przyszłość Mandrivy jako dystrybucji będzie jaśniejsza. 

W każdym bądź razie, wiki projektu Mandriva 2012 zaczęło zbierać propozycje dla wersji 2012.0. 

Wśród pomysłów społeczności znajdują się m.in.: 

- przejście z GLIBC na EGLIBC,

- dodanie do systemu Bumblebee, aby poprawić obsługę techologii NVIDIA Optimus,

- dobra integracja środowiska Razor-Qt,

- napisanie narzędzia pozwalającego na łatwą zmianę konfiguracji X, gdy ten nie uruchomi się.

Kolejne nowe pomysły można znaleźć na wiki projektu Mandriva. 

Propozycje usprawnień: 

http://wiki.mandriva.com/en/2012.0_specs_proposal

Pomysły: 

http://wiki.mandriva.com/en/Ideas_Mandriva_2012.0 

Per Øyvind Karlsen (aka proyvind) będzie pełnić funkcję lidera projektu dla rozwoju edycji Mandriva Linux 2012, wspólnie z Bernhard Rosenkränzer (aka bero) oraz Matthew Dawkins (aka mdawkins) jako menadżerami edycji Mandriva 2012. 

MDV 2012 BL

Instalacja Mandriva 2012 Tech Preview

Mandriva Linux 2012 – Tech Preview Wydana 

W dniu 13 czerwca 2012 roku firma Mandriva udostępniła ostatecznie wstępną wersję Mandriva 2012 w formie obrazów iso dla Tech Preview. Wstępna wersja Mandriva 2012 posiada nowsze jądro w wersji 3.4 czyli linus kernel 3.4, a także firefox 13, chromium-browser 21, java 1.7, libre office 3.5.4, pidgin 2.10.4, kaffeine 1.2, mplayer 1.2, stellarium 0.11, dolphin 4.8.4, a także środowiska gnome 3.4, kde 4.8.4, lxde 0.5.5, xfce 4.10. Oczywiście podstawowym środowiskiem w Mandriva Linux pozostaje KDE 4. 

Kodowa nazwa tegorocznej edycji Mandriva 2012 Tech Preview to Berni Lomax, który zarazem utworzył obrazy iso do pobrania i instalowania w celach testowych. Edycja ta nie jest stabilna, a utworzona w celu testowania wersji devel czyli rozwojowej. Pulpit KDE w nowej edycji MDV 2012 pracuje zachęcająco szybciej niż w edycji 2011. Zachęcająco także wygląda sam instalator z kolorowymi obrazkami, szczególnie dla młodzieży! 

Mandriva 2012 Tech Preview pracuje nawet w japońskiej wersji językowej, zatem wygląda na to, że po szumnych medialnych zapowiedziach upadku i śmierci tej dystrybucji, z wiosennym image instalatora odradza się niczym słynny Feniks z popiołów! Mandriva 2012 miewa się dobrze. I tak trzymać. 

Instalator Mandriva 2012 Tech Preview

Instalator Mandriva 2012 Tech Preview

Tutaj pobierzesz obrazy iso do instalacji i testowania: 

http://ftp.nluug.nl/os/Linux/distr/Mandrivalinux/devel/iso/2012/

Tutaj znajdziesz dalsze informacje w miarę rozwoju edycji Mandriva 2012!!! 

Mandriva Linux Pl 

1 Comment

  1. dewon pisze:

    Mandriva Linux 2012 Tech Preview – Bernie Lomax

    Viva! Siła muzyki tych, co kochają dystrybucję ożywia nawet zombie.

    Pogratulować poczucia humoru deweloperom.

    I zamawiam rytuał Voodoo dla likwidacji wszystkich tych, którzy uśmiercali dystrybucję Mandriva, najpoważniejszego technologicznie konkurenta dla Windowsa od 1998 roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>