Header image alt text

Mandriva-Linux.PL

MDV – Mandriva 2011 Hydrogen – dawniej Mandrake Linux! Nasza domena mandriva-linux.pl została nam skradziona przez firmę Linuxpl.com w maju 2012! Wstyd i hańba dla dostawcy domen Linuxpl.com!

Mandriva

MANDRIVA = MANDRAKE + CONNECTIVA 

Wiele osób pyta o dobry, a w domyśle prosty i funkcjonalny, darmowy lub tani system operacyjny z oprogramowaniem. Do takich należą dystrybucje linuksa, gdzie dystrybucja, co nie wszyscy wiedzą, oznacza system operacyjny plus kilka tysięcy sztuk oprogramowania, tak zwanych pakietów. Dystrybucje tak naprawdę różnią się najpierw “własnymi” narzędziami administracyjnymi i podejściem do użytkownika, a w dalszym stopniu oprogramowaniem. Mandriva Linux jest jedną z kilkudziesięciu lepiej znanych dystrybucji, aktualnie w czołówce rynku Linuksa. Mandriva to wedle użytkowników prosta w instalacji i użytkowaniu dystrybucja Linuksa, przeznaczona tak dla początkujących jak i dla profesjonalistów. Mandriva to jedna z czołowych dystrybucji ogólnego użytku ostatnich lat, która jest szczególnie popularna wśród nowicjuszy w Linuksie i użytkowników domowych, szukających alternatywnego do Windowsa systemu operacyjnego. Mandriva Linux (dawniej MandrakelinuxLinux Mandrake) to dystrybucja Linuksa firmy Mandriva, uznawana za łatwą w użytkowaniu nawet dla niezbyt doświadczonego użytkownika. Charakteryzuje się dbałością o graficzny interfejs użytkownika oraz obsługą dużej ilości modeli sprzętu popularnego w zastosowaniach biurowych. 

Firma Mandrakesoft powstała w 1998 roku, czyli 13 lat temu (licząc od jesieni 2011r.). Nazwę Mandriva używa się od 2005 roku, czyli od ponad 6 lat. Mandriva (MDV) narodziła się w  związku z połączeniem czy fuzją europejskiej firmy Mandrake (MDK) z brazylijską Connectiva Linux (dystrybucją popularną w Ameryce Łacińskiej). Dystrybucja stworzona w 1998 r., jako początkowo zbiór pakietów na Red Hat Linux, później usamodzielniła się i rozwinęła. Przez pewien czas firma (wówczas Mandrakesoft) balansowała na krawędzi bankructwa, ale wyszła z tego obronna ręką, w czym duża zasługa modelu biznesowego, konsekwentnie opartego o lojalność wobec społeczności FLOSS. Dnia 24 stycznia 2005 roku poinformowano, że Mandrakesoft łączy się z brazylijską firmą Conectiva a 7 kwietnia tegoż roku o zmianie nazwy z Mandrakesoft na Mandriva i zmianie nazwy dystrybucji z Mandrakelinux na Mandriva Linux. Zmiana nazwy wiąże się także z procesem wytoczonym przez wydawcę komiksu Mandrake the Magician, który dla pieniędzy zarzucał dystrybutorowi naruszenie praw autorskich przez zapożyczenie nazwy i „magiczne” skojarzenia graficzne. Niektórzy stąd zaczęli nazywać Mandrake’a Magicznym Linuksem.

Magiczny Linux Mandriva 2011 w polskiej wersji językowej można wstępnie obejrzeć na filmie z You Tube: 

2 Comments

 1. Ewa pisze:

  Witam na nowej stronce o Linuxie :-) Pracuję na Linux Mandriva już od roku 2005 i nie zamierzam zmieniać systemu w żadnym moim komputerze. Czasem się zastanawiałam nawet co to będzie – jak twórcy Linuxa zaprzestaną rozwijania tego systemu… I było mi trochę smutno, że system ten w Polsce jest tak spychany trochę na margines i wszędzie rządzi wszechwładny Windows, który się ciągle wiesza i bezpieczny wcale nie jest.
  A odkąd pracuję na Mandrivie – nie mam wcale problemu z wirusami, które co i rusz wysyłają mi dowcipnisie, których nie brak. No i skończyły się problemy z ciągłym formatowaniem dysku z powodu dziurawych programów – jak to miało miejsce gdy pracowałam na Windowsie…
  Reasumując, (bo mogłabym pisać jeszcze bardzo dużo na temat) – z dniem ‚przesiadki na Linuxa Mandrivę – skończyły się moje problemy z komputerem. Tak więc jestem wierna Linuxowi i już tak pewnie pozostanie. Pozdrawiam twórcę tej ciekawej stronki.

 2. Nessus pisze:

  Witam!
  Szanowna Pani Ewo, wykonuje Pani naprawdę kawał dobrej roboty, lecz pod tym wpisem muszę (chociaż chciałbym tylko chwalić)zwrócić uwagę na kwestię odmiany słowa „linux”. Niestety język polski ma to do siebie, że nie wszystko jest dla czytelnika przejrzyste i jasne. I tak, jeśli chodzi o odmianę wyżej wymienionego słowa, to poza formą w pierwszej osobie liczby pojedynczej we wszystkich innych deklinacjach oprócz wołacza nie używamy litery „x”. Jest zatem: mianownik (kto? co?)-linux, dopełniacz (kogo? czego?)-linuksa, celownik (komu? czemu?)-linuksowi, biernik (kogo? co?)-linuksa, narzędnik ((z) kim? (z) czym?)-z linuksem, miejscownik (o kim? o czym?)-o linuksie, wołacz – o linux!

  pozdrawiam, nessus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>