Header image alt text

Mandriva-Linux.PL

MDV – Mandriva 2011 Hydrogen – dawniej Mandrake Linux! Nasza domena mandriva-linux.pl została nam skradziona przez firmę Linuxpl.com w maju 2012! Wstyd i hańba dla dostawcy domen Linuxpl.com!

Mandriva 2011

Mandriva 2011 – Linux Dwudziestolecia

Mandriva 2011 została wydana w zasadzie z okazji XX-lecia powstania samego Linuksa, co obchodzono hucznie 25 sierpnia 2011 roku. Deweloperzy zamrozili edycję 2011 i wydali wersję stabilną 29 sierpnia 2011 roku. Instalacja i konfiguracja została maksymalnie uproszczona, dzięki czemu Mandriva Linux staje się czołową dystrybucją przyjazną początkującym użytkownikom, łatwą w zastosowaniach domowych, biurowych i biznesowych. Linux kojarzony jest głównie z obsługą serwerów dla milionów i nawet miliardów użytkowników, a także z obsługą większości Superkomputerów o dużej mocy obliczeniowej z listy Top 500, takich jak CERN, NASA czy najnowszy Fujitsu w Japonii. Jednakże, na Linuksie można także wygodnie pracować w warunkach domowych, co bardzo pomaga osobom zaangażowanym w międzynarodowe projekty obliczeniowe i naukowe.

Jak nowi użytkownicy świeżo zainstalowanej Mandriva 2011 bawią się systemem, przeglądają w menu oprogramowanie, zapoznają się z Firefoksem, Konfiguratorem Aktualizacji, gadżetami ROSA LAB, ustawieniami pulpitu etc można zobaczyć na filmikach z You Tube. Także film o instalacji i pierwszym włączeniu Mandriva Linux 2011 Hydrogen…

Mandriva Linux 2011 w polskiej wersji językowej

Zapoznanie z Mandrivą 2011 Hydrogen

Zapoznawanie z nowymi widżetami ROSA LAB

Omówienie pulpitu i menu Mandriva 2011 – po angielsku

Instalacja oraz pierwsze uruchomienie Mandrivy 2011

Dokładniejszy przegląd Mandrivy 2011 Hydrogen z komentarzem (angielski)

Mandriva 2011 i Compiz 0.8.8 – Efekty specjalne 3D

Pokaz Mandriva 2011 Cooker i pulpitu KDE 4.8

Szybka filmowa prezentacja finalnej Mandrivy 2011 Hydrogen

Mandriva Linux jest popularną dystrybucją Linuksa często polecaną osobom, które dotychczas nie miały styczności z tym bardzo inspirującym systemem operacyjnym. Linux Mandriva harakteryzuje się prostotą obsługi, przyjaznym interfejsem użytkownika i dobrą obsługą sprzętu biurowego. Początki dystrybucji sięgają roku 1998 – wówczas była ona jedynie zbiorem pakietów dla Red Hat Linux (RHL). Później projekt MDK urósł do rangi niezależnej dystrybucji i był rozwijany jako Mandrake przez europejską firmę Mandrakesoft. W 2005 roku Mandrakesoft połączył się z brazylijską firmą Conectiva i z powodu sporu prawnego o prawa do nazwy Mandrake zmienił nazwę na Mandriva, a rozwijaną przez siebie dystrybucję przemianował na Mandriva Linux czyli MDV.

Linux Mandriva jest ceniony szczególnie za swój graficzny interfejs użytkownika, który oferuje dostęp do wielu opcji i ustawień bez potrzeby zagłębiania się w pliki konfiguracyjne. Dystrybucja posiada polską wersję językową, a jej domyślnym środowiskiem jest aktualnie KDE4 wzbogacone o efekty specjalne Compiz. Tuż po instalacji możemy korzystać z bogatego zestawu aplikacji do obsługi internetu oraz programów biurowych, multimedialnych i gier. System posiada także wbudowaną bazę sterowników gwarantujących obsługę kart WiFi, modułów bluetooth oraz licznych urządzeń peryferyjnych.

Mandriva uważana jest przez użytkowników za najlepszy linuksowy system dla laptopów i notebooków. Sphere to klient pomocy technicznej Mandriva Linux, dostępny na rok 2011 w językach angielskim i rosyjskim ale planowane są także inne języki wsparcia. Nowe wydanie zawiera wsparcie dla RPM 5.

Rok 2011 to Rocznia XX-Lecia powstania Linuksa, a także rok powstania nowej wersji dystrybuji Mandriva Linux.  

LINK:

http://www.macierz.org.pl/artykuly/linux/mandriva_linux_2011_hydrogen_desktop_dla_domu_biura_i_firmy.html

4 Comments

 1. Ewa pisze:

  Od 2005 roku miałam okazję zapoznać się z systemem Linux i to w różnych dystrybucjaćh. Suse, Debian, Fedora, Ubuntu, Mandriva. No i wybrałam Linux Mandriva – bo tak jakoś mi do serca przypadł od samego początku. Inne dystrybucje też były fajne, ale Mandriva pobiła wszystkie. Śledziłam jej rozwój i zmiany, które zachodziły w tym siedmioleciu.Był okres, że pracowałam jednocześnie na jednym komputerze mając Linux Mandriva, a na drugim Linux Xtreme, ale zwyciężyła Mandriva! Coś musi mieć ta dystrybucja w sobie, że zwyciężyła inne.

  Pozdrawiam twórcę ciekawej stronki o Linuxie i wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju tego tak nowatorskiego i pięknego systemu. Dodam, że nowa dystrybucja z roku 2011 jest super! Bardzo mi się podobają niektóre rozwiązania graficzne, a szczególnie to, że można mieć na pasku Stack Foldery i nie trzeba otwierać od razu Delfina szukając zdjęć, czy dokumentów, które potrzebujemy do pracy. No i ciągle zmieniająca się graficzna wersja oprogramowania jest super. Człowiek się nie nudzi. Viva Mandriva!

 2. Mandrazek pisze:

  Oby więcej ciekawych artykułów było, bo na razie ubogo. Ale to początek chyba w tej formie.

  Pozdrawia fanatyk Mandrake’a

 3. Lubnin pisze:

  Fajne te filmiki są.

 4. Mandriva-Man pisze:

  XX Lat LINUKSA! To jest to!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>