ROSA Desktop czy OpenMandriva

W kwestii następstwa, co jest kontynuacją Mandriva Linux jest trochę nieporozumień, a wiele dyskusji internetowych jest dla osób polsko-języcznych niedostępna o ile nie znają kilku innych europejskich języków. Aktualnie kontynuacja dystrybucji Mandriva Linux leży w rękach Stowarzyszenia OpenMandriva. Niektórzy użytkownicy dystrybucji Mageia pytają na forum MIB – Mandriva International Backport, dlaczego MIB nie wspiera użytkowników Mageia dodatkowymi i ulepszonymi pakietami oprogramowania. Administracja MIB uprzejmie odpowiada, że nie jest zainteresowana oraz, że zwyczajnie nie ma czasu na zajmowanie się forkiem, który ma coraz mniejszy związek z Mandrivą i ROSĄ.

Dystrybucja ROSA Desktop zasadniczo nie jest forkiem Mandrivy (chociaż tak się czasem pisze), ale za to Mageia jest prywatnym forkiem czyli boczną gałęzią Mandrivy, powstałą na początku z kilku niezadowolonych deweloperów, którzy odpadli od firmy Mandriva już we wrześniu 2010 roku, gdyż nie podobały się im innowacje i wdrażanie nowych technologii oraz nowych rozwiązań, w tym bardzo elegancki i funkcjonalny pulpit KDE4, a także obniżka pensji. Firma ROSA Laboratory razem z Mandrivą aktywnie pracowała nad zbudowaniem jednej z najlepszych nowoczesnych linuksowych edycji Mandrivy z pulpitem KDE w czwartej wersji, a była to Mandriva 2011 Hydrogen. MIB wspiera użytkowników Mandriva 2010 włącznie z wersją Mandriva 2010.3, a także Mandrivą 2011 Hydrogen oraz jej naturalną kontynuację w postaci ROSA Desktop. 

Ryc. ROSA Desktop Fresh R1 – Zaraz po aktualizacji

ROSA Desktop Fresh R1

W rzeczywistości to ROSA Lab jest największym wspomożycielem dotychczasowej dystrybucji Mandriva, także jej nowej społecznościowej Fundacji Open Mandriva. W Polsce mało o tym wiadomo, a rusofobia do pewnego stopnia utrudnia wielu deweloperom, zarówno francuskim jak i polskim we włączeniu się w prace nad wspieraniem i rozwojem dystrybucji. Prawda jest taka, że dotychczasowi deweloperzy Mandrivy oraz aktualnie także ROSA Desktop, w zdecydowanej większości nie chcą się angażować w zabawy z mało udanym ich zdaniem forkiem jakim jest Mageia, chociaż każdy ma prawo zrobić sobie fork wolnego systemu linuksowego i wszystkim odmianom Linuksa życzą serdecznie powodzenia. 

Jakoś dziwnie, wśród polskich użytkowników Mandrivy „przeoczono” fakt, że od wielu lat to ROSA i jej programiści pracowali intensywnie nad rozwojem dystrybucji, a fork Mageia przyczynił się głównie do odejścia kilkunastu mniej znaczących współpracowników, którym zachciało się własnej dystrybucji, całkowicie społecznościowej. Straciła na tym Mandriva, owszem, ale tylko na chwilkę, bo odeszli głównie ludzie, którzy byli mało otwarci na rozwój nowych technologii linuksowych oraz wszelkich zmian na lepsze. MIB i jego środowisko, wedle opisów na forum, jest bardzo zadowolone z kontynuowania wydań takich jak Mandriva 2010 aż do wersji 2010.3, z edycji MDV 2011 oraz z kontynuacji projektu Mandrivy jaką jest ROSA Marathon oraz ROSA Desktop Fresh!

Ludzie niedoinformowani z powodu nieznajomości języków innych niż polski, mogą nie wiedzieć, że Mageia nie jest w żaden sposób kontynuacją dystrybucji Mandriva, chociaż na tej nazwie zostali przyciągnięci do projektu Mageia. Ludzie odpowiedzialni za dystrybucję Mandriva ciągle przy niej pracują, a kiedy firma sponsorska o nazwie Mandriva miała przejściowe kłopoty finansowe, ciężar wspierania dystrybucji przejęła ROSA Lab, która także wobec problemów organizacyjnych zdecydowała się kontynuować projekt Mandriva 2011 pod nazwą ROSA Desktop 2011. Zatem ROSA 2012 MARATHON jest logiczną kontynuacją projektu Mandriva 2011, jej ewolucją czy usprawnieniem oraz rozwojem. Z edycji Mandriva 2011 bardzo łatwo dokonać aktualizacji (upgrade’u) do edycji ROSA 2012 Marathon. Nie ma żadnego powodu aby rezygnować z przesiadki na ROSA 2012 Marathon z edycji Mandriva 2011, oprócz oczywiście paru fałszywych i błędnych informacji zamieszczonych w necie przez osoby niedoinformowane czy wręcz nie mające pojęcia o sytuacji związanej z Mandrivą.

Pewnym problemem dla rozwoju dystrybucji Mandriva była śmierć w krótkim czasie dwóch dobrych deweloperów, którzy pełnili ważne funkcje scalające cały projekt, a mowa tutaj o odejściu Eugeni Dodonova w lipcu 2011 roku oraz Ron van Pomeren’a, aka Arvi Pingus zmarłego w czerwcu 2013 roku, aktywnego dewelopera duńskiej społeczności Mandrivy. Eugeni Dodonov pochodził z Rosji, ale studiował i pracował w Brazylii, gdzie zginął w wypadku na górskiej wycieczce rowerowej, najprawdopodobniej potrącony przez samochód, a zmarł w drodze do szpitala. Jego brat twierdzi, że w zasadzie nie ustalono przyczyny wypadku i mógł umrzeć z powodu krwotoku wewnętrznego, bo ostatecznie taka jest na pewno przyczyna zgonu. Pracował przez lata jako szef inżynierów pracujących nad rozwojem Mandrivy/Conectivy, a także nad udoskonalaniem sterowników dla Intela, w tym także tych dla Linuksa na licencji Open Source. Ron van Pomeran był bardzo aktywny w rozwijaniu projektu OpenMandriva, który przez tę stratę znacznie zwolnił swoje tempo dojrzewania. Arvi Pingus chorował na stwardnienie zanikowe boczne, ale do końca starał się dać z siebie wszystko dla społeczności Mandrivy, chociaż choroba zabrała go wyjątkowo szybko. O kilku innych się nie wspomina, gdyż zniknęli z forów i list dyskusyjnych, ale nie mieli rodzin na tyle bystrych, aby powiadomiły o tym społeczności dla których pracowali.

Deweloperzy ROSA Desktop skupili się na usunięciu jak największej ilości błędów jakie zdarzały się we wcześniejszych wersjach dystrybucji Mandriva, a z tego wyłonił się udoskonalony, zdebugowany i częściowo przepisany od strony programów projekt ROSA Desktop 2011. Późniejszy ROSA Marathon 2012 LTS oraz ROSA Desktop Fresh, w tym R1, to skutek uaktualniania i rozwoju dobrze zbudowanego przez ROSA Lab produktu o wcześniejszej nazwie Mandriva, z którego francuska firma Mandriva SA z powodu własnych problemów organizacyjnych w zasadzie zrezygnowała. ROSA nie jest zatem w swej istocie forkiem Mandrivy, a kontynuacją dokonywaną przez specjalistów, którzy nad rozwojem projektu Mandriva kilka lat pracowali i mają w tym spore doświadczenie.

Mageia nie jest kontynuacją Mandrivy jak niektórzy myślą, tylko forkiem dla osób, które w jakiś sposób chciały zatrzymać dystrybucję w rozwoju, nie były w stanie zrozumieć zmian, a nawet chciały się cofnąć do czasów gdy Mandriva znana była jako Mandrake. Owszem, wiele rzeczy było łatwiejszych, ale głównie dlatego, że technologia komputerowa dziesięć lat wcześniej była prostsza, a przecież komputer nie służy tylko do zajrzenia do netu z pomocą Firefox’a. Wiele osób pracuje na nowoczesnym sprzęcie i używa bardzo wymagających programów, jednak jesienią 2010 nastąpiło coś co można nazwać wymianą pokoleniową. Stare pokolenie użytkowników i członków społeczności pokazało, że nie nadążają z postępem, nie są w stanie asymilować nowszych technologii, zatem niech tak będzie, że zostają przy starych i prostych wersjach oprogramowania do jakich nawykli.

Gwoli historycznej ścisłości, ROSA Lab najpierw uczestniczyła w stworzeniu edycji Mandriva 2011 Hydrogen, chociaż wielu jej programistów pracowało przy wcześniejszych edycjach Mandrivy, a dopiero potem przeorganizowała, rebrandowała tę edycję w ROSA 2011 Desktop. Dopiero ROSA Marathon 2012 został wydany jako następca kontynuacja Mandrivy 2011 i oczywiście projekt ten jest dalej kontynuowany. Dzięki ROSA Lab Mandriva uzyskała nowszy, przyjemniejszy wygląd i stała się jeszcze bardziej przyjazna dla użytkownika niźli była dotychczas. Wydanie ROSA 2012 Marathon to edycja o przedłużonym do 5 lat czasie wsparcia, doskonała dla wielu firm i zastosowań biznesowych. W oczywisty sposób, ROSA 2012 Marathon przejęła prawie wszystkich dotychczasowych użytkowników Mandriva Power Pack, zarówno w Europie, jak Rosji, Brazylii czy Japonii oraz w innych częściach świata. W edycji LTS, o długim wsparciu, ROSA Lab jako kontynuatorka Mandrivy postawiła na stabilność i wydajność, co doskonale sprawdza się w praktyce.

Niektóre technologiczne nowości stworzone przez ROSA Lab, takie jak KLook pozwalają na przeglądanie wszystkich plików w sposób podobny do funkcjonalności znanego z MacOS X QuickLook’a. Oczywiście do takich nowości w interfejsie graficznym trzeba się przyzwyczaić i może to być trudne dla kogoś, kto chce mieć Linuksa z lat 90-tych XX wieku, z mc jako menadżerem plików, skądinąd bardzo prostym i bardzo dobrym, a z oprogramowania potrzebuje tylko dobrej i szybkiej przeglądarki, w czym Firefox oraz Seamonkey znakomicie się sprawdzają. Na cóż wtedy takiemu prostemu użytkownikowi nowoczesny Dolphin z jeszcze bardziej nowoczesnym KLook’iem wyprodukowanym przez ROSA Lab?

Warto także pamiętać, że błędy i problemy z Mandriva 2011 Hydrogen wynikały głównie z pomysłów osób, które tworzyły już distro Mageia ale bardziej chyba sabotowały Mandrivę niźli pomagały w jej rozwoju, bo zależało im na tym, aby ich fork Mageia wypadał lepiej, a w firmie Mandriva SA straciły dobrze płatne etaty. Wszystkie problemy wyprodukowane przez odchodzących z Mandrivy do Magea’i zostały usunięte w wydaniu ROSA 2011 Desktop oraz ROSA 2012 Marathon. Takie rzeczy niestety się zdarzają, ludzka ambicja – zwykła to rzecz – acz przy odrobinie dobrej woli można ich dosyć łatwo uniknąć, tak aby zająć się pracą nad tym co rzeczywiście jest do zrobienia w świecie Linuksa. Cieszy, że część deweloperów forka Mageia ma gdzieś te wszystkie przepychanki i udziela się skutecznie w obu projektach, a także w stworzeniu nowoczesnej OpenMandrivy.

Rozwój dystrybucji Mandriva 2011, ROSA 2011 Desktop, ROSA 2012 Marathon idzie w słusznym kierunku, zachowując konwencjonalny paradygmat wyglądu środowiska KDE oraz dodając elementy stosowane na komputerach z dotykowymi ekranami do których użytkownicy wszystkich dystrybucji Linuksa z czasem i tak będą musieli się przyzwyczaić. Hybryda jest nadzwyczaj udana i pozwala jak najłagodniej przejść do nowych generacji urządzeń komputerowych przed którymi zwolennicy forków dla starego sprzętu starają się bronić wszelkimi siłami i sposobami. Trzeba przyznać, że technologie ROSA Lab to jedna z najlepiej przygotowanych do zmian technologicznych aktywności linuksowych. Jeśli ktoś potrzebuje lekkiego środowiska graficznego na ROSA 2012, może łatwo nawet w trybie ulubionej powłoki z dawnych czasów (Alt Ctr F5) ściągnąć sobie któryś z lekkich menadżerów jak: Enlightenment, evilwm, Fluxbox, IceWM, OpenBox, WindowMaker, wmii, LXDE czy XFCE. Metapakiety do prostej instalacji GNOME czy LXDE także są dostępne jako pliki task-gnome czy task-lxde. Ekran logowania użytkownika pozwala na wybór środowiska innego niż KDE o ile zostało tylko zainstalowane.

ROSA 2012 kontynuuje tradycje Mandrivy, która wspierała bardzo wiele języków, zarówno europejskich, jak azjatyckich. FriBidi wspiera języki takie jak arabski, hebrajski czy farsi. Narzędzia dla języków azjatyckich są w repozytoriach ROSA Lab. Desktop ROSA Labs jest bardzo funkcjonalny, przyjazny dla użytkownika, intuicyjny, prosty a także bardzo łatwy w konfiguracji dla wszelkich osobistych gustów i guścików. Wszystko to, co Mandriva planowała począwszy od edycji 2010.0 po 2011 ucieleśnia sobą ROSA 2012 Marathon oraz Desktop Fresh. Nowicjuszom na Linuksie warto polecać ROSA 2012 Desktop, gdyż po zainstalowaniu jest całkowicie skonfigurowana i gotowa do pracy. Niewielkie doświadczenie w pracy na Linuksie jest potrzebne, aby pulpit ROSA Desktop wyglądał jak Ubuntu czy Mint przy przynajmniej tej samej wydajności, użyteczności oraz stabilności. Warto także pamiętać, że można użytkować ROSA Desktop zarówno wersji całkowicie Free, w oparciu o wolne oprogramowanie oraz z dodatkami w postaci oprogramowania patentowanego lub komercyjnego. Pakiety są po prostu w odpowiednich repozytoriach, które można wyłączyć i z nich nie korzystać, a wersja Free działa całkiem dobrze.

Nowe pokolenie, nastawione bardziej na rozwój, dysponujące nowocześniejszym sprzętem, już nawet z drugiej dekady XXI wieku, a nie z połowy lat 90-tych XX wieku rzeczywiście potrzebuje rozwoju oprogramowania linuksowego spełniającego inne wymagania. Rozumieją to nawet w Rosji, gdzie miliony ludzi pracuje na maszynach starszych generacji, ale ROSA Lab próbuje zadowolić wszystkich, stąd rozwija zarówno nowoczesne KDE jak i pulpity Gnome czy LXDE. Wśród Polaków oraz Francuzów, którym nie w smak jest siedziba ROSA Lab akurat w Moskwie, główną przyczyną jest rusofobia oparta na historycznych zaszłościach, a to oznacza, że nie nadają się ani do tworzenia nowoczesnej dystrybucji Linuksa w międzynarodowym zespole ani do tworzenia międzynarodowych struktur społecznych w internecie. Fobie wymagają bardziej leczenia pacjenta niż dyskutowania o gustach, o czym rozmaite osoby opętane przez rusofobię czy inne fobie zwykle nie chcą słyszeć.

Optymistyczny jest fakt, że każdy chętny, kto chce się przyczynić do rozwoju dystrybucji OpenMandriva czy ROSA Desktop może dołączyć do społeczności zajmującej się pracą nad dystrybucją, a także zakładając konto na eksperymentalne i rozwojowe pakiety używać dobrze skompilowanych i poprawionych pakietów oraz oferować je za pomocą niesamowitego narzędzia deweloperskiego jakim jest ABF. Może także poprosić deweloperów o dodanie paczek programów do repozytorium o ile nie ma tam tego, czego poszukuje, a bywa w innych dystrybucjach. Najlepiej jednak przed wyrażeniem takiej prośby dobrze zapoznać się z repozytorium ABF oraz prywatnymi dodatkowymi repozytoriami jakie się tam znajdują, gdyż wszystkiego jest bardzo dużo, a w ostatecznej wersji ROSA Desktop znajduje się to, co jest z oprogramowania najlepsze, chociaż programy zamienne i alternatywne czy mniej funkcjonalne dla tych, którym są potrzebne, także można bez trudu znaleźć.

Znajdująca się w Cookerze na portalu ABF edycja OpenMandriva 2013 w zasadzie także wygląda całkiem dobrze, chociaż jest aktualną testową ROSĄ rebrandowaną na OpenMandrivę, podobnie jak Mandriva 2011 Hydrogen, była rebrandowana jako ROSA 2011 Desktop dla zachowania ciągłości produktu. Całkiem poważnie wygląda na to, że firma Mandriva SA z Francji w firmie ROSA Lab znalazła godnego kontynuatora dzieła zainicjowanego przez Gaela Duvala, który nawet chętnie dał kilka rad dla dystrybucji: „mniej gadać, więcej kodu pisać!”.

ABF – Automatyczna Budowa Farm (Dystrybucji)

ABF – Automated Build Farm:

https://abf.rosalinux.ru/

Informacje o Farmie Dystrybucji na Blogu ABF:

http://abf-blog.rosalinux.ru/

Repozytoria z pakietami ROSA oraz OM Linux można przejrzeć:

http://abf-downloads.rosalinux.ru/

Repozytorium ROSA Desktop Fresh:

http://abf-downloads.rosalinux.ru/rosa2012.1/repository/

Repozytorium OpenMandriva 2013:

http://abf-downloads.rosalinux.ru/openmandriva2013.0/repository/

Prywatne repozytorium z dodatkowymi pakietami dla najnowszego ROSA Desktop Fresh i586:

http://abf-downloads.rosalinux.ru/stan8_personal/repository/rosa2012.1/i586/main/release/

POLSKOJĘZYCZNE FORUM PRZYJACIÓŁ ROSA DESKTOP: 

http://forum.rosalab.ru/en/viewforum.php?f=49