Openmandriva organizacją non-profit

Rok 2013 powitał powstanie Stowarzyszenia OpenMandriva (The OpenMandriva Association) z siedzibą we Francji. Jest to teraz NGO z numerem 1901 w rejestrze stowarzyszeń pozarządowych. Deweloperzy z Nowym Rokiem 2013-tym zapowiadają pełne odrodzenie projektu Mandriva pod nową nazwą OpenMandriva oraz w nowej społecznościowej formule Stowarzyszenia OpenMandriva. Fenix MDV zapowiada powstanie z popiołów i nowy okres przyszłej świetności… 

Jean-Claude Vanier ogłosił w połowie października 2012 roku, że nowa nazwa dla Fundacji Mandriva będzie brzmieć OpenMandriva. Jej zadaniem będzie opieka nad dystrybucją Mandriva, której nowa nazwa zostanie ewentualnie wybrana w drodze głosowania społeczności, zaraz po ustaleniu statusu prawnego. Warto tutaj wspomnieć, że Mandriva S.A. rozpoczęła tworzenie fundacji pod koniec czerwca, natomiast wybrana nazwa, została wylosowana z głosowania nad nazwą dystrybucji.

W połowie października 2012 roku Organizacja OpenMandriva przyjęła nową nazwę i zostały złożone odpowiednie papiery do władz francuskich, aby ją zalegalizować. Charles Schulz oznajmił wtedy, że wszystko zostało zaakceptowane i organizacja stała się w pełni niezależnym ciałem od firmy Mandriva S.A. Jej zadaniem będzie pełna opieka nad dystrybucją, zarządzanie wydaniami i kierowanie społecznością.

OpenMandriva Association postanowiła na początek zrobić kilka zmian organizacyjnych. Mandriva Forums zostanie wkrótce zamknięte, a na jego miejsce powstanie nowe. Strony internetowe: forum, wiki, bugzilla zostaną przeniesione na Drupal 7, a wszystkie dane z forum zostaną zarchiwizowane, Użytkownicy będą zmuszeni ponownie reaktywować wszystkie dyskusje. Sposób rozwoju dystrybucji jest powoli przenoszony na ten znany, z projektu ROSA – ROSA ABF oraz Git.

OpenMandriva zatwierdzona jako organizacja non-profit

Charles H. Schulz – lider projektu w dniu 3 stycznia 2013 roku przekazał na blogu, że Stowarzyszenie OpenMandriva zostało zatwierdzone jako NGO (organizacja non-profit) przez władze Francji. To oznacza, że fundacja stała się w końcu autonomiczną organizacją, która teraz może w świetle prawa sprawować pieczę nad nową Mandrivą. Warto dodać, że proces zajął niemal pół roku i po drodze nie obyło się bez problemów. Koniec końców, do tej pory nie doczekaliśmy się pierwszej bety Mandriva Linux 2012, która miała zostać udostępniona 7 grudnia. Pozostaje więc czekać na kolejne informacje. Charles Schulz nie zdradził nowych detali na temat terminarzu wydawniczego systemu.

W czasie świąt katolickiego Bożego Narodzenia deweloper OpenMandrivy, Pascal Terjan przebudowywał repozytorium Mageia dla dystrybucji x86_64 bit tak, aby stworzyć repo dla OpenMandriva 2012. Udało się po usunięciu pewnych tworzących błędy pakietów przepakować, przebudować 93 procent zawartości repozytorium dla maszyn 64 bit, które produkowane są już od ponad 6 lat powodując, że systemy 32 bitowe wychodzą powoli z użycia. Przebudowanie około 11 tysięcy pakietów zajęło 30 godzin dając 1,5 GB logów oraz 175 błędów w pakietach. Jest zatem nadzieja, że niedługo OpenMandriva, przynajmniej ta nowoczesna, x86_64 bitowa, z KDE ujrzy światło dzienne, tym bardziej, że najnowsza bliźniacza dla Mandrivy ROSA Desktop.Fresh 2012 wydana w połowie grudnia 2012 to kontynuacja projektu Mandriva i ROSA Desktop 2011, tyle, że z najnowszymi pakietami oprogramowania, w tym kernel 3.6.10 i KDE 4.9.4. Wystarczy dobra wola paru starych deweloperów aby Mandriva 2012 ujrzała światło dzienne!

Podaje link do nowego forum Mandrivy, jeszcze w wersji testowej ale już niebawem będzie honorowe otwarcie forum OpenMandriva:

www.openmandriva.org